Idén 14. alkalommal kerül megrendezésre, a mára már kultikussá vált, a hazai és nemzetközi közönség által igen kedvelt Budapesti Tavaszi Fesztivál rendezvénysorozat, melynek keretein belül a világhírű Szentpétervári Eifman Balett mellett olyan nagy nevek érkeznek hazánkba, mint Rufus Wainwright, Marco Bianchi, vagy Patricia Kopatchinskaja. Az idei év Tavaszi Fesztiválja azért is úttörő jellegű, mivel fővárosunk jelentős előadó-művészeti infrastruktúrával bővült, így újra várja látogatóit a felújított Zeneakadémia és az Erkel Színház, a Budapest Music Center megnyitásával pedig Európa egyik legújabb kortárs művészeti központja jött létre, ezzel méltó helyszínt biztosítva a fesztivál fellépői és látogatói számára.
A számos válogatott program között április 4-ig a Szellemkép Szabadiskola hallgatóinak Fényírók városa című, Budapest-témájú fotókiállítása is megtekinthető a Bálna makett termében. A nagysikerű kiállítást március 21-én nagyszabású rendezvény keretei között Budapest főépítésze, Finta Sándor, Baki Péter a Magyar Fotográfiai Múzeum igazgatója és Fuchs Lehel, a Szellemkép Szabadiskola művészeti vezetője nyitották meg.
A hatalmas érdeklődésre számot tartó megnyitóesten több mint 200 érdeklődő csodálta meg első ízben a Budapest területén készült hallgatói fotográfiákat, valamint sor került Fuchs Lehel által rendezett Fényírók városa című film vetítésére is, melyben fotográfusok beszélnek arról, hogyan látják ők a várost. A méltó zenei aláfestésről a különleges hangulatú játékával mindenkit elbűvölő Freedom Café gondoskodott.
A kiállítók: Bagics Gábor, Badacsonyi Ferenc, Bankó Gábor, Bartha Andrea, Boda Ágnes, Csernok Anna, Csernok Gyula, Csordás Zoltán, Csősz Géza, Darnyik Edina, Deli Tímea, Dési Krisztina, Dombóvári Judit, Duró Gábor, Egly Viktor, Énekes Barbara, Gallé Beáta, Gombai Gellért, Gulyás Dóra, Gyulai Szilvia, Heinrich Annamária, Hubai Orsolya, Iliás Katalin, Illés Barna, Ispán Géza, Kanyó Tibor, Kende Tamás, Kovács Mónika, Kovács Tamás, Landthaller Judit, Malustyik Mariann, Maráczi Krisztián, Nagy Kriszta, Orosz Sándor, Papp Eszter, Rádi Péter, Rostás Bianka, Sarkadi András, Seller Balázs, Sióréti Gábor, Sólyom László, Svajer Barbara, Szabó Anna, Szász Jenő, Sziráki Lili, Szodorai Regina, Timár Sára, Tóth Imola Bernadett, Varga Ágnes, Vincze Róbert, Walton Eszter, Zentai Rita, Zöld László, az iskola jelenlegi és egykori hallgatói.
A kiállítás kurátorai: Fuchs Lehel, Fejér János, Molnár Zoltán, Pályi Zsófia fotográfusok, a Szellemkép Szabadiskola tanárai.
A kiállított fotográfiák főként az elmúlt 20 év autonóm riport kurzusának anyagai. Kurzusvezetők: Déri Miklós, Molnár Zoltán, Pályi Zsófia, Vancsó Zoltán fotográfusok.
A fotókiállítás záróakkordjaként április 4-én, pénteken sor kerül a filmvetítéssel egybekötött Privát Budapestek elnevezésű városszociológiai kerekasztal beszélgetésre Fuchs Lehel (fotográfus, operatőr-rendező), Dr. Nagy Béla (városépítész) és Dr. Krémer András (városszociológus) részvételével a Budapest Bálna makett termében. Ismét vetítésre kerül a megnyitó közönségének tetszését kiváltó, Fuchs Lehel rendezésében készült Fényírók városa című film.
Bővebb információért látogassanak el az esemény Facebook oldalára:
https://www.facebook.com/events/494294314036131/
Vagy vessenek egy pillantást a Tavaszi Fesztivál következő néhány napjának programjára:
Április 01.
Sakkfesztivál – Bálna Budapest | 16:30
Jon Fosse: EGY NYÁRI NAP – Nemzeti Színház, Gobbi Hilda Stúdió | 17:00
Rodin – Vígszínház | 19:00
Forget Me Not – Pesti Magyar Színház | 19:00
Várkonyi Mátyás-Béres Attila: Mata Hari – ősbemutató – Művészetek Palotája, Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem | 19:00
The Hilliard Ensemble – Vigadó | 19:30
Piotr Sałajczyk és az Apollon Musagete Quartet – Budapest Music Center, Koncertterem | 19:30
Molière: Don Juan – Nemzeti Színház, Nagyszínpad | 20:00
Április 02.
Sakkfesztivál – Bálna Budapest | 16:30
Közép-Európa Táncszínház: Peregrinusok – bemutató – Művészetek Palotája, Fesztivál Színház | 19:00
Parti Nagy Lajos: Átriumklorid (avagy a színész ötször) – ősbemutató – Átrium Film-Színház | 19:00
Rojotango Live – Vígszínház | 19:30
Stuller Gyula, Perényi Miklós és Rohmann Imre koncertje – Vigadó | 19:30
Krausz Adrienne zongorakoncertje – Budapest Music Center, Koncertterem | 19:30
William Shakespeare: MACBETH – Nemzeti Színház, Nagyszínpad | 20:00
Joachim Kühn – Majid Bekkas – Ramon Lopez – Budapest Music Center, Opus Jazz Club | 21:00
Április 03.
Derkovits. A művész és kora – Magyar Nemzeti Galéria | 14:00
Sakkfesztivál – Bálna Budapest | 16:30
KÉT SORSJEGY – Nemzeti Színház, Gobbi Hilda Stúdió | 17:00
KÉT SORSJEGY – Nemzeti Színház, Gobbi Hilda Stúdió | 20:00
Rufus Wainwright – Művészetek Palotája, Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem | 20:00
KLASSZIKON – Opera Crossover – Eötvös 10 | 20:00
Április 04.
Sakkfesztivál – Bálna Budapest | 16:30
A mecénás főváros – Fővárosi Képtár | 17:00
Somnakaj – ősbemutató – Művészetek Palotája, Fesztivál Színház | 19:00
Marco Bianchi zongoraestje – Óbudai Társaskör | 19:00
Patricia Kopatchinskaja és az MR Szimfonikusok – Művészetek Palotája, Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem | 19:30
Richard Strauss-est – Zeneakadémia, Nagyterem | 19:30
Roma Hungaricum Állami Művészegyüttes – Lotz-terem | 19:30
Tóth Viktor Mahasimbavi Players – Budapest Music Center, Opus Jazz Club |21:00
Április 05.
Alma Együttes – Kőrösi Csoma Sándor Kőbányai Kulturális Központ | 10:00
Ybl túra – budapesti közterületek | 10:00
Sakkfesztivál – Bálna Budapest | 10:00
Ybl túra – budapesti közterületek | 12:30
Ybl túra – budapesti közterületek | 15:00
Kjersti Annesdatter Skomsvold: Minél gyorsabban megyek, annál kisebb vagyok – Nemzeti Színház, Gobbi Hilda Stúdió | 17:00
Ybl túra – budapesti közterületek | 17:30
Gradus ad Publikum – “Trónkövetelők” – Marczibányi Téri Művelődési Központ | 18:00
Bereményi Géza: Kincsem – ősbemutató – Thália Színház | 19:00
Trio Monteleone – Óbudai Társaskör | 19:00
Söndörgő – Zeneakadémia, Nagyterem | 19:30
Nicolas Altstaedt és Kelemen Barnabás koncertje – Vigadó | 19:30
Andreas Scholl és Edin Karamazov koncertje – Budapest Music Center, Koncertterem | 19:30
“ALICE” – Körfutás két felvonásban – Nemzeti Színház, Nagyszínpad | 20:00
Április 06.
Múlt és jelen – budapesti közterületek | 13:00
Rejtett kincsek nyomában – budapesti közterületek | 16:00
Danyiil Harmsz: Az öregasszony – Nemzeti Színház, Gobbi Hilda Stúdió | 17:00
Bereményi Géza: Kincsem – Thália Színház | 19:00
Rameau: Polümnia ünnepei (Les Fêtes de Polymnie) – Művészetek Palotája, Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem | 19:30
Rimszkij-Korszakov ária- és dalest – Budapest Music Center, Koncertterem | 19:30
ARC Ensemble Toronto – Zeneakadémia, Solti György-kamaraterem | 19:30
Mesterkoncert – Mozart-hangverseny – Klebelsberg Kultúrkúria | 19:30
William Shakespeare: AHOGY TETSZIK – Nemzeti Színház, Nagyszínpad | 20:00
Bővebb információért látogassanak el a Budapesti Tavaszi Fesztivál honlapjára: http://btf.hu/btf2014/